Avocatul Poporului va ancheta situația copiilor abuzați sexual și va înainta un raport Parlamentului și Guvernului

Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu, va efectua o serie de anchete și va întocmi un raport cu privire la situația copiilor abuzați sexual în România, document care va fi înaintat Parlamentului și Guvernului.

Potrivit unui comunicat al Avocatului Poporului transmis AGERPRES, sesizarea din oficiu și anchetele vizează, între altele, posibila încălcare a art. 22 și art. 49 din Constituția României privind dreptul la viață și la integritate fizică și psihică și protecția copiilor și a tinerilor.

Demersurile Avocatului Poporului, se precizează în comunicat, sunt urmarea difuzării de către un post de televiziune a unui reportaj despre numărul mare de copiii abuzați în țara noastră.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

2 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

3 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

4 Acesta este PSD, oameni buni! / Cine a „vândut” de fapt România? Lista prezentată de Oana Gheorghiu

5 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”