Barack Obama își anulează întâlnirea cu președintele filipinez Duterte

Barack Obama își anulează întâlnirea cu președintele filipinez Duterte

Președintele american Barack Obama și-a anulat marți prima întâlnire cu omologul său filipinez Raul Duterte, după ce acesta s-a referit la el în termeni vulgari, a anunțat un purtător de cuvânt al Casei Albe, citat de Reuters.

Obama se află în Laos pentru summit-ul Asociației Națiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN). Pe agenda întâlnirilor sale bilaterale în marja evenimentului, locul lui Duterte a fost luat de președinta Coreei de Sud, Park Geun-hye, a declarat Ned Price, purtătorul de cuvânt al Consiliului Național pentru Securitate al președinției americane.

În discuții cu presa, Raul Duterte se referise la Obama în mod jignitor și amenințase că îl va înjura, la întâlnire, dacă i se va pune la îndoială politica de execuții extra-judiciare prin care încearcă să lupte cu traficul de droguri din Filipine.

AGERPRES


populare
astăzi

1 DEZVĂLUIRE Finlandezilor li s-a spus să nu-i mai bată pe americani, pentru că era „umilitor și demoralizant”

2 BREAKING Priviți până unde a ajuns această spioană a Rusiei! / Mai mult, e asociată cu consulul onorific al României la Hamburg, Klaus Rainer Kirchhoff

3 BREAKING O judecătoare, membră CSM, dă în vileag caracatița clientelismului din sistemul de Justiție

4 Viktor Orbán „pune ultimele cuie în sicriul lui Zelenski”: „Ești într-o poziție disperată. Fiecare va primi ce merită”

5 Cum l-a forțat UE pe Trump să-și înghită amenințările privind Groenlanda: „Nu se prea pune nimeni cu Uniunea Europeana”