Barcelona, cu un pas în sferturile Ligii Campionilor, după 2-0 cu Arsenal, la Londra

FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, grație victoriei cu scorul de 2-0 (0-0) în fața formației Arsenal, la Londra, în prima manșă a optimilor de finală ale competiției. Ambele goluri ale catalanilor au fost marcate de vedeta argentiniană Lionel Messi (71, 83 — penalty).

Prima repriză, deși controlată autoritar de Barca, măcar din puncte de vedere al posesiei, nu a avut prea multe ocazii de gol. ''Tunarii'' au avut o tentativă prin Oxlade-Chamberlain (22), iar oaspeții pe finalul primei părți, prin Neymar (42) și Suarez (45+1).

Barcelona a fost aproape de gol imediat după pauză, dar Cech s-a opus deschiderii scorului în fața lui Neymar (49).

Cea mai bună oportunitate a gazdelor s-a consumat în minutul 60, când portarul ter Stegen a salvat golul la lovitura de cap a lui Giroud (60).

Echipa lui Luis Enrique a deschis scorul în minutul 71, prin Leo Messi, la capătul unui contraatac, Neymar găsindu-l pe coechipierul său nemarcat în mijlocul careului. Luis Suarez a fost aproape de a marca și el, la capătul unei faze spectaculoase (78), dar a nimerit bara.

Intrarea francezului Flamini la londonezi a fost una nefastă, pentru că la prima sa fază l-a faultat în careu pe Messi, iar argentinianul a dublat avantajul oaspeților (83), prin cel de-al 82-lea gol marcat de el în Champions League.

Barca ar fi putut câștiga la scor de forfait, dar portarul Cech s-a opus la reluarea cu capul semnată de Neymar (90+1).

Campioana en titre nu va putea conta în returul din 16 martie pe Piqué, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Arsenal a pierdut pentru al patrulea an consecutiv primul meci din optimi, acasă, la o diferență de două goluri.

Arsenal — FC Barcelona 0-2 (0-0)
A marcat: Lionel Messi 71, 83 — penalty.
Londra, Emirates Stadium: 59.000 spectatori
Liga Campionilor — optimi de finală (tur)

Au evoluat echipele:
Arsenal: Petr Cech — Hector Bellerin, Per Mertesacker (căpitan), Laurent Koscielny, Nacho Monreal — Aaron Ramsey, Francis Coquelin (Mathieu Flamini, 82) — Alex Oxlade-Chamberlain (Theo Walcott, 50), Mesut Oezil, Alexis Sanchez — Olivier Giroud (Danny Welbeck, 72). Antrenor: Arsene Wenger.
FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen — Daniel Alves, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba — Ivan Rakitic, Sergio Busquets, Andres Iniesta (căpitan) — Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)
Cartonașe galbene: Nacho Monreal (6), Piqué (85).

2 VIDEO Cea mai mare afacere a Securității / „Era o adevărată fabrică de bani. Nu știu dacă mai era cineva în România acelor ani care să câștige atât de m…

3 VIDEO Ce a căutat Piedone la Istanbul?

4 S-a dat „liber la Rusia”? / „Sunt deja țări care au furnizat Ucrainei aceste arme fără condiții”

5 Horoscop vineri, 3 mai 2024. Cei din zodia Berbec fac o schimbare în viață, iar Scorpionii ignoră sfatul partenerului