Băsescu, despre un miting de amploare al PSD pentru susţinerea familiei: E altă demagogie, 90% suntem familişti

Senatorul Traian Băsescu, preşedinte PMP, este de părere că anunţul conducerii PSD privind organizarea unui miting de amploare pentru susţinerea familiei reprezintă o "demagogie", având în vedere că 90% dintre români sunt familişti.

"E altă demagogie, un milion de oameni în stradă pentru familie. Măi Dragnea, 90% suntem familişti! Care cu o nevastă, care cu două la viaţa lui, care cu cinci, dar trăim familii normale, cu bărbat şi femeie. Pentru ce îi trebuie un milion de oameni? E ridicol, ăştia nu au idei", a declarat Traian Băsescu, luni, la B1 Tv.

Liderul PMP crede că oamenii nu vor ieşi la un astfel de miting, pentru că "îşi dau seama".

"Gândiţi-vă cum îi spui soţiei: măi femeie, hai să mergem în stradă, că ne-a chemat Dragnea să apărăm familia. Păi, îţi dă femeia cu tigaia în cap. Îţi spune: nu eşti sănătos, dacă vrei să militezi pentru familie, du-mă, omule, la teatru, du-mă până la Poiana Braşov, du-mă, ştiu eu, să facem un week-end împreună, decât în stradă", a mai spus Băsescu.

Partidul Social Democrat va organiza luna viitoare un miting de amploare în Bucureşti, a anunţat preşedintele PSD, Liviu Dragnea, luni, la finalul şedinţei Comitetului Executiv Naţional al partidului.

Potrivit liderului PSD, prin acest miting, social-democraţii vor să îşi manifeste susţinerea faţă de familia tradiţională. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor