Băsescu: Nu am fost fost colaborator al Securităţii

Fostul şef al statului Traian Băsescu a declarat joi că nu a fost colaborator al Securităţii şi că o eventuală decizie a instanţei în defavoarea sa i-ar crea probleme de imagine.

Întrebat de jurnalişti, înainte să intre la Curtea de Apel, cum comentează demersul CNSAS, Băsescu a afirmat: "Nu îl comentez, trebuie să mă apăr, avem puncte de vedere total diferite eu şi CNSAS. Vom vedea, ne va împăca un al treilea, judecătorul".

Pe 28 mai, Curtea de Apel Bucureşti a înregistrat dosarul în care CNSAS solicită instanţei stabilirea calităţii de colaborator al Securităţii pentru Traian Băsescu. AGERPRES/(A-autor: Iulia Carciog, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Te apucă „zbârnâiala” după ce citești așa ceva...

2 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

3 Așa o fi?

4 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

5 CTP, reacție la numirile făcute de Nicușor Dan la parchete: „N-o să-l întreb caragialește: «Amice, ești idiot?»