Băsescu: Nu mă retrag din politică; ar fi frumos să facem la congresul PMP un schimb de generaţii prin alegeri

Băsescu: Nu mă retrag din politică; ar fi frumos să facem la congresul PMP un schimb de generaţii prin alegeri

Liderul PMP, Traian Băsescu, a declarat, miercuri, că nu se va retrage din politică pentru că trebuie să îşi ducă partidul la următoarele alegeri, el adăugând însă că la congresul formaţiunii din vara acestui an ar fi frumos să aibă loc "un schimb de generaţii prin alegeri".

"Nu mă retrag din politică, noi vom face un Congres în vara asta. Sigur, dacă vor fi candidaţi, sunt bineveniţi, nu mă deranjează, aşa ar fi şi frumos să facem un schimb de generaţii prin alegeri, dar marea noastră problemă este că în momentul de faţă ne putem identifica doar cu ceea ce ne scrie în program că vrem unirea cu Republica Moldova. Suntem, de altfel, singurul partid care are asta în programul politic, însă trebuie o relansare politică a partidului", a declarat Traian Băsescu, la România TV.

El a adăugat că nu îl tentează o funcţie europeană, ţinând cont că în noiembrie a.c. va împlini 67 de ani. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Instituțiile statului au reacționat cu întârziere la conduita infracțională a acestui inculpat”

2 De citit... / De unde rezultă ce porcării se fac pe banii noștri...

3 Premieră în emisiunea lui Soloviov, propagandistul Kremlinului: S-a recunoscut dezastrul din economia Rusiei și șomajul în creștere

4 Femeia care a atacat-o cu ranga pe senatoarea POT Valentina Aldea: „Este amanta soțului meu. E o luptă continuă între mine și ea”

5 O senatoare POT a fost atacată cu ranga de soția unui bărbat cu care ar avea o relație: „Nu este subiect de bășcălie”