Bayern Munchen a cucerit Cupa Germaniei

Bayern Munchen a cucerit Cupa Germaniei la fotbal, grație victoriei cu 4-3 după loviturile de departajare înregistrată în fața formației Borussia Dortmund, sâmbătă seara la Berlin, oferindu-i astfel antrenorului Pep Guardiola un frumos cadou de despărțire.

La finalul timpului regulamentar de joc și al prelungirilor, scorul a fost egal, 0-0.

Bavarezii au câștigat recent al patrulea lor titlu consecutiv de campion naționali, o premieră în istoria fotbalului german, dar s-au oprit în semifinalele Ligii Campionilor, sub comanda tehnicianului spaniol, care din sezonul viitor va pleca în Premier League, la Manchester City.

"Jucătorii îmi vor lipsi cel mai mult. Am petrecut trei ani excepționali aici", a declarat după finală Guardiola, care a reușit să câștige în total șapte trofee, în cele trei sezoane petrecute la Bayern Munchen.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Străpungerea iminentă a primei galerii din cel mai mare tunel rutier al României, pe A1 Lugoj-Deva

2 Restaurarea Castrului Arutela pe Valea Oltului, ținta ironiilor online

3 Cine sunt judecătorii CCR care au votat amendamentul anti-Fritz

4 Cine îi plătește? / Călin Georgescu, la mănăstire, sub paza a cel puțin 12 bodyguarzi

5 „Virus", hackerul care a atacat NASA, prins la Sinaia cu un mecanism secret