Belarus acuză Franţa de ''piraterie aeriană''

Belarus acuză Franţa de ''piraterie aeriană''

Autorităţile de la Minsk au acuzat miercuri Franţa de ''piraterie aeriană'' pentru că a refuzat intrarea în spaţiul său aerian a unui avion din Belarus care efectua o cursă Minsk-Barcelona, relatează AFP.

''Acesta este un fapt absolut scandalos şi un act imoral. Sincer, este practic piraterie aeriană'', a declarat purtătorul de cuvânt al diplomaţiei din Belarus, Anatoli Glaz, potrivit unui comunicat.

Un avion de pasageri din Belarus care efectua o cursă între Minsk şi Barcelona a făcut cale întoarsă miercuri , indică datele de pe site-ul Flightradar24, după ce pilotul a fost anunţat în Polonia că este posibil să nu poată pătrunde în spaţiul aerian francez, notează Reuters.

Liderii UE le-au cerut oficialilor din blocul comunitar să prezinte noi sancţiuni împotriva Belarusului şi să identifice o cale de a interzice liniile aeriene din Belarus în spaţiul aerian comunitar după ce un zbor al Ryanair care efectua o cursă Atena-Vilnius şi în care se afla un jurnalist disident a fost forţat să aterizeze duminică la Minsk. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

2 Mesaj halucinant al judecătoarei urmărite de procurori în dosarul lui Georgescu: „Oamenii-șerpi te vând pe 30 de arginţi”

3 Mutare misterioasă a Ucrainei?

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 Daciana Sârbu își apără relația cu „cârlanul”