Belarus: Manifestație împotriva președintelui Aleksandr Lukașenko

Belarus: Manifestație împotriva președintelui Aleksandr Lukașenko

Aproape 3.000 de persoane, potrivit jurnaliștilor aflați la fața locului, au participat miercuri pe străzile capitalei Minsk la o rară manifestație a opoziției președintelui belarus Aleksandr Lukașenko, relatează AFP.

Ei au lansat un apel la demisia conducătorului țării, acuzând autoritarismul acestuia. Manifestația, interzisă oficial, a avut ca scop în special denunțarea unui impozit controversat vizând penalizarea persoanelor care lucrează mai puțin de șase luni pe an.

Aleksandr Lukașenko, care conduce cu o mână de fier Republica Belarus din 1994, a suspendat săptămâna trecută aplicarea acestei măsuri numite "taxa pentru paraziți", dar a refuzat să o abroge complet.

"Protestele populare nu sunt legat doar de acest decret", a afirmat unul dintre organizatorii mitingului, Serghei Kalyakin, "probelma este că a devenit imposibil să mai trăiești aici".

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Onestitate marca USR...

5 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley