Belgia supraveghează peste 600 de presupuși jihadiști și 80 de predicatori integriști

Oficiul belgian de coordonare pentru analizarea amenințărilor (OCAM) supraveghează 622 de presupuși jihadiști, precum și 80 de predicatori integriști și 20 de "lupi singuratici" întorși din Siria, potrivit unui raport al acestei instituții citat sâmbătă de presa locală flamandă, informează EFE.

Potrivit cotidianului Het Laastste Nieuws, OCAM supraveghează 213 celule teroriste în Flandra, 15 în Bruxelles și 56 în Valonia, ceea ce arată că în Belgia nu există nicio regiune în care să nu existe o astfel de amenințare.

OCAM a avertizat cu câteva luni în urmă că un număr tot mai mare de moschei și centre islamice din Belgia se află sub controlul wahhabismului, doctrină fundamentalistă a islamului, îndeosebi în orașe precum Bruxelles, Anvers și Malines (Mechelen).

În plus, OCAM a atras atenția în trecut că wahhabismul se extinde în Europa prin intermediul posturilor de televiziune și a internetului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 VIDEO Priviți ce-a scos Turcia din „cutia cu maimuțe”!

3 Foarte interesante amănunte...Majoritatea românilor e convinsă în mod fals că „avem petrol şi gaz”

4 De ce tot mai mulți șoferi își învelesc cheile mașinii în folie de aluminiu. Truc recomandat chiar și de poliție

5 Spațiul de manevră al lui Putin se restrânge. Liderul rus, încolțit din toate părțile