Biatlon: CM 2021 - Norvegia a câştigat aurul şi la ştafetă masculină; România - locul 14

Norvegia a devenit campioană mondială la ştafetă masculină, sâmbătă la Pokljuka (Slovenia), la câteva ore după ce reuşise să cucerească aurul şi în proba similară feminină, în timp ce reprezentanţii României au încheiat concursul pe poziţia a 14-a.

Norvegienii Sturla Holm Laegreid, Tarjei Boe, Johannes Boe şi Vetle Christiansen fost cronometraţi cu timpul de 1h 12 min 27 sec 4/10, reuşind să devanseze cu 33,1 secunde ştafeta Suediei (Pepe Femling, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson), medaliată cu argint.

Pe poziţia a treia s-au clasat reprezentaţii Rusiei (Said Halili, Matvei Eliseev, Alexander Loghinov, Eduard Latpov), la 50,9 secunde.

Biatloniştii români George Buta, Cornel Puchianu, Anatoli Oskin şi Raul Antonio Flore, au terminat proba la 4 min 44 sec 7/10 de învingători.

Marea perdantă a concursului de sâmbătă a fost echipa Franţei, deţinătoarea titlului mondial, care s-a clasat de această dată doar pe poziţia a patra.

Pentru delegaţia Norvegiei, aceasta este a şasea medalie de aur cucerită de la debutul Campionatelor Mondiale de la Pokljuka.