Biden l-a nominalizat pe democratul Thomas Nides pentru funcţia de ambasador în Israel

Preşedintele american, Joe Biden, l-a nominalizat pe democratul Thomas Nides, un diplomat cu experienţă şi fost director pe Wall Street, ambasador în Israel la două zile după ce un nou guvern a intrat în funcţie în ţară, notează AFP.

Thomas Nides, care în calitate de înalt responsabil al Departamentului de Stat sub preşedinţia lui Barack Obama a luptat împotriva încercărilor de a tăia fondurile americane pentru palestinieni, va trebui să aştepta ca numirea lui să fie confirmată de Senat.

Administraţia Biden, instalată în ianuarie, a fost criticată pentru că nu a asigurat o reprezentare diplomatică de nivel înalt în statul israelian în perioada conflictului dintre acesta din urmă şi mişcarea radicală palestiniană Hamas, ceea ce a determinat Casa Albă să facă din această problemă o prioritate absolută.AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 De ce apare România pe harta ISW privind „faza zero” a operațiunilor Rusiei în Europa

5 VIDEO Turcia tace și face...