Birourile permanente reunite: Moţiunea de cenzură - dezbătută şi votată de Parlament marţi, de la ora 14,00

Moţiunea de cenzură va fi dezbătută şi votată în Parlament marţi de la ora 14,00, au decis Birourile permanente reunite.

Potrivit deciziei Birourilor, Guvernului i se alocă 60 de minute pentru dezbatere, iar parlamentarii vor avea la dispoziţie 79 de minute, astfel: PSD - 35 minute, PNL - 16 minute, USR - 7, UDMR - 5, Pro Europa - 4, ALDE - 5, PMP - 2, minorităţile naţionale - 3 şi parlamentarii independenţi - 2 minute.

Moţiunea de cenzură intitulată "Guvernul Dăncilă trebuie demis; Fără OUG-uri, fără parole de acces şi fără cozi la vot" a fost depusă miercuri şi urmează să fie citită în plenul Parlamentului. Moţiunea a fost semnată de 173 de parlamentari PNL, USR, PMP şi UDMR şi neafiliaţi, iar pentru a fi adoptată este nevoie de 233 de voturi favorabile. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...