Birourile permanente reunite: Moţiunea de cenzură - dezbătută şi votată de Parlament marţi, de la ora 14,00

Moţiunea de cenzură va fi dezbătută şi votată în Parlament marţi de la ora 14,00, au decis Birourile permanente reunite.

Potrivit deciziei Birourilor, Guvernului i se alocă 60 de minute pentru dezbatere, iar parlamentarii vor avea la dispoziţie 79 de minute, astfel: PSD - 35 minute, PNL - 16 minute, USR - 7, UDMR - 5, Pro Europa - 4, ALDE - 5, PMP - 2, minorităţile naţionale - 3 şi parlamentarii independenţi - 2 minute.

Moţiunea de cenzură intitulată "Guvernul Dăncilă trebuie demis; Fără OUG-uri, fără parole de acces şi fără cozi la vot" a fost depusă miercuri şi urmează să fie citită în plenul Parlamentului. Moţiunea a fost semnată de 173 de parlamentari PNL, USR, PMP şi UDMR şi neafiliaţi, iar pentru a fi adoptată este nevoie de 233 de voturi favorabile. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania