Bistriţa-Năsăud: Nou record de cazuri zilnice de COVID-19; printre acestea, cadre MAI, didactice şi medicale

Judeţul Bistriţa-Năsăud a înregistrat, marţi, un nou record de cazuri zilnice de COVID-19, şi anume 54, printre care se numără anjajaţi ai unor primării, ai unor instituţii subordonate Ministerului Afacerilor Interne, dar şi cadre medicale şi cadre didactice.

Potrivit informaţiilor transmise de Instituţia Prefectului Bistriţa-Năsăud, s-au infectat cu noul coronavirus un medic de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bistriţa, un asistent medical, un jandarm, un angajat al Poliţiei Locale, doi angajaţi ai unor primării, un cadru didactic de la şcoala din satul Cepari şi o îngrijitoare de la o creşă din municipiul reşedinţă de judeţ.

De asemenea, s-au mai raportat trei cazuri de COVID-19 la angajaţi ai unor importanţi operatori economici din Bistriţa-Năsăud.

În ultimele 24 de ore, un alt pacient infectat cu SARS-CoV-2 a murit, totalul deceselor ajungând la 117, iar rata mortalităţii în judeţ fiind de aproximativ 5,84%. AGERPRES (AS - autor: Tina Dumitrescu, editor: George Onea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”