Blaga: Ordonanța 55, care a permis traseismul politic, a schimbat voința cetățenilor pe bani

Risc Seismic

Copreședintele Partidul Național Liberal (PNL), Vasile Blaga, susține că Ordonanța 55/2014, care a legiferat traseismul politic, a fost un act normativ 'care a schimbat voința cetățenilor pe bani'. 'Este vorba de a schimba voința cetățenilor pe bani. Asta a fost Ordonanța 55. Cumperi conștiințe pe bani și îți bați joc de votul cetățenilor', a afirmat Blaga.

Liderul PNL i-a catalogat pe primarii care, ca urmare a aplicării Ordonanței 55, au plecat la Partidul Social Democrat, drept 'transfugi'.

El susține că nu a încurajat niciodată traseismul politic și, din acest motiv, nu va fi de acord cu revenirea în partid a primarilor care au părăsit atunci formațiunea politică. AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O informație interesantă