Bloomberg: Guterres vrea un nou mandat la şefia ONU, după victoria lui Biden în alegerile din SUA

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, le-a spus celor cinci membri permanenţi ai Consiliului de Securitate că i-ar plăcea să continue cu un al doilea mandat, a relatat duminică Bloomberg News, care citează două surse aflate la curent cu acest subiect, potrivit Reuters.

Conform relatării, Guterres foarte probabil îl va informa oficial în curând pe preşedintele Adunării Generale a ONU.

În vârstă de 71 de ani, Guterres a devenit în ianuarie 2017 al nouălea secretar general al ONU, pentru un mandat de cinci ani care se va încheia la sfârşitul acestui an.

Guterres a aşteptat rezultatele alegerilor prezidenţiale americane din noiembrie înainte de a lua o decizie şi îşi doreşte un al doilea mandat după victoria democratului Joe Biden, conform Bloomberg.

SUA şi ONU au avut poziţii diferite în numeroase rânduri în timpul administraţiei republicanului Donald Trump.

În mandatul lui Trump, SUA au părăsit Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi i-au iritat pe membrii Consiliului de Securitate prin retragerea din acordul nuclear cu Iranul. Washingtonul a părăsit de asemenea şi Acordul de la Paris privind clima.

Biroul lui Guterres nu a făcut niciun comentariu la relatarea din Bloomberg, precizează Reuters. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Sub conducerea lui Grindeanu, partidul se duce în cap” / Un primar PSD își anunță demisia

2 De ce evită Casa Albă un răspuns direct după cel mai grav incident din România? Explicațiile analiștilor privind strategia administrației Trump

3 Descoperire majoră în oncologie: amivantamab, tratamentul care a făcut să dispară complet unele tumori, disponibil și la noi în țară

4 Cum și-a construit Radu Mazăre resortul de 1,5 milioane de euro din Madagascar: O provocare mai mare decât cele trei mandate din Constanța

5 „O simplă oficină de spionaj într-un loc strategic”. Adrian Papahagi explică de ce închiderea Consulatului rus din Constanța este un semnal istoric