BNR: 18,38 milioane de carduri au fost emise în România, până la finele lunii martie

Numărul total de carduri emise în România era, la finele primului trimestru din 2020, de 18.380.934 unităţi, în creştere cu 0,7% comparativ cu sfârşitul trimestrului anterior, arată datele centralizate de Banca Naţională a României (BNR).

Potrivit sursei citate, din acest total, 14.163.211 de carduri (77,05%) erau active, faţă de 14.262.698, la sfârşitul lunii decembrie 2019.

Un număr de 15.298.694 de carduri aveau funcţie de debit şi 3.006.307 funcţie de credit.

Pe de altă parte, la 31 martie 2020, numărul de ATM-uri existente în România era de 10.305, cel de POS-uri de 234.221 şi de EFTPOS (Electronic Funds Transfer at Point of Sale) de 233.372. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 O informație interesantă

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?