BNR: Ministerul Mediului din Bulgaria confirmă poluarea apei Mării Negre în urma eşuării unei nave cargo

O parte din încărcătura navei cargo „Vera Su”, eşuată în Marea Neagră, în apropiere de coasta Bulgariei, s-a deversat în mare în momentul acţiunilor de descărcare a vasului. Operaţiunile de descărcare au fost demarate, luni după-amiază, cu ajutorul unei macarale plutitoare şi altui vas, care să preia încărcătura, în scopul de a reduce din greutatea vasului, pentru a încerca remorcarea cargoului eşuat.

Ministerul Mediului din Bulgaria a confirmat poluarea apei mării cu nitrat provenit din încărcătura navei. „Vera Su”, care naviga sub pavilion panamez și transporta îngrăşăminte cu azotat de amoniu, a eşuat pe data de 20 septembrie, lângă Kamen Briag./ddaniela/sdm2

(www.bnr.bg – 28 septembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 VIDEO Așa o fi?

3 Majoritatea PSD-AUR a votat un proiect de lege al afaceristului Mohammad Murad, parte din negocierea PSD-AUR pentru moțiunea de cenzură

4 Mai mulți parlamentari neafiliați aleși pe listele AUR, SOS, POT și PSD s-au alăturat grupului PNL. Bolojan: „Avem o situație interesantă”

5 Dezvăluiri din Armenia despre „agentul rusesc” Sebastian Ghiță