BNS: ANRE blochează sute de MW de energie nouă, Parlamentul să intervină

Reprezentanții BNS au solicitat Comisiei pentru Industrii și Servicii din Camera Deputaților și Comisiei pentru Energie, Infrastructură Energetică și Resurse Minerale din Senat să audieze conducerea ANRE. Obiectivul este de a obține explicații pentru întârzierile semnificative în procesul de autorizare a noilor capacități energetice.

BNS cere Parlamentului să convoace de urgență conducerea ANRE.

BNS cere Parlamentului să convoace de urgență conducerea ANRE. Foto: Shutterstock

Sindicaliștii subliniază că, într-o perioadă marcată de prețuri tot mai mari la energie și de un risc crescut pentru securitatea aprovizionării, este inacceptabil ca investiții vitale în noi capacități de producție și stocare – dintre care unele sunt deja finalizate – să rămână blocate.

„Într-un moment în care România se confruntă cu prețuri tot mai ridicate la energie și cu un risc crescut pentru securitatea aprovizionării, considerăm inacceptabil ca investiții în capacități noi de producție și stocare, unele dintre ele deja finalizate, să nu poată contribui la alimentarea pieței din cauza întârzierilor în procesul de autorizare.”

— Blocul Național Sindical

Potrivit informațiilor deținute de BNS, peste cincizeci de operatori economici așteaptă deblocarea procesului de acordare a licențelor pentru producerea energiei electrice. Organizația sindicală estimează că, dacă aceste licențe ar fi fost emise la timp, piața ar fi beneficiat de intrarea a câteva sute de megawați (MW) de capacitate de producție, contribuind astfel la creșterea ofertei și la atenuarea presiunilor asupra prețurilor.

De asemenea, mai mult de 200 de cereri pentru autorizații de înființare a unor noi capacități de producție și stocare sunt în așteptare. BNS afirmă că aprobarea acestora ar putea deschide calea pentru adăugarea altor sute de MW în sistem, într-o etapă ulterioară.

Având în vedere contextul actual al pieței energetice, BNS consideră că această situație necesită o clarificare urgentă, atât la nivel public, cât și instituțional. Sindicaliștii insistă că "blocarea sau întârzierea nejustificată a unor investiții" esențiale pentru capacitatea energetică a României trebuie explicată, deoarece "fiecare MW disponibil contează" în perioade de criză.

Probleme și la rețelele de distribuție a gazelor naturale

Pe lângă problemele din sectorul electric, BNS semnalează dificultăți și în dezvoltarea rețelelor de distribuție a gazelor naturale, proiecte finanțate din fonduri publice. Organizația susține că, în anumite situații, autoritățile locale și operatorii economici nu pot finaliza proiectele deoarece li se solicită documente suplimentare care nu sunt prevăzute de legislația și reglementările în vigoare.

Această situație, avertizează BNS, amenință nu doar dezvoltarea economică și socială a comunităților, ci și riscul pierderii finanțărilor nerambursabile, ca urmare a nerespectării termenelor de execuție.

Ce solicită BNS de la ANRE în Parlament

Blocul Național Sindical a formulat o serie de solicitări specifice pentru conducerea ANRE, menite să clarifice situația în fața parlamentarilor:

  • Prezentarea numărului exact și a stadiului solicitărilor pentru licențele de producere a energiei electrice.
  • O situație detaliată a cererilor pentru autorizații de înființare a noilor capacități de producție și stocare.
  • Explicații concrete privind motivele care stau la baza întârzierilor.
  • O estimare a capacităților de producție și stocare care ar putea deveni funcționale după finalizarea procedurilor.
  • O analiză a situației proiectelor de dezvoltare a rețelelor de distribuție a gazelor naturale.
  • Identificarea și propunerea unor soluții viabile pentru deblocarea urgentă a tuturor acestor proceduri.

„România nu își poate permite ca, într-o perioadă în care consumatorii plătesc prețuri tot mai mari, capacități energetice care ar putea produce și stoca energie să rămână în afara pieței din cauza unor întârzieri administrative”, conchid reprezentanții BNS în comunicatul lor.

Explorează subiectele:

ANRE Blocul Național Sindical Energie


Citește și:

populare
astăzi

1 Coșmarul unui român după ce hibridul Toyota i-a luat foc: A plătit rate pentru o mașină inexistentă

2 476 d.Hr. / Un copil împărat și un barbar, artizanii căderii Romei Antice

3 Schimbare strategică în Asia Centrală: China devine furnizor cheie de arme sub privirea lui Putin

4 Mare e grădina ta, Doamne... / Mesajul lui Dungaciu de pe „Prințesa Dunării”: „Armada AUR a pornit să redescopere și să elibereze România”

5 Rusia stabilește linia roșie nucleară: Ce ar declanșa un răspuns imediat din partea Moscovei