Bob: Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi, campioni mondiali Under-23 la bob-2

Echipajul format din Mihai Cristian Tentea şi Ciprian Nicolae Daroczi a câştigat medalia de aur în proba de bob-2 masculin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale Under-23 de la Winterberg (Germania).

Românii au fost cronometraţi cu timpul de 1 min 52 sec 08/100, devansându-i pe germanii Hans Peter Hannighofer/Erec Maximilian Bruckert, 1 min 52 sec 53/100, şi pe chinezii Kaizhi Sun/Heng Zhen, 1 min 52 sec 67/100.

În clasamentul juniorilor, Tentea şi Daroczi s-au clasat pe locul 8 (1 min 52 sec 08/100).

La bob-2 feminin Under-23, româncele Teodora Andreea Vlad/Tara Schoner au ratat pentru două sutimi de secundă medalia de bronz, terminând pe patru, în 1 min 55 sec 52/100. Victoria a revenit echipajului german Kim Kalicki/Kira Lipperheide (1:53.99), urmat de chinezoaicele Qing Ying/Jiani Du (1:54.31) şi de rusoaicele Anastasia Makarova/Aleksandra Iokst (1:55.50).

În concursul junioarelor, la bob-2, Andreea Grecu şi Ioana Gheorghe au terminat pe 7 (1:54.68), iar Vlad şi Schoner pe 12 (1:55.52).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 „Asta ar fi Armaghedonul” / 4,5 milioane de americani, surprinși de mesaj după ce un senator SUA a scris că Trump a pierdut controlul

2 Avertisment sumbru al generalului care a adus SUA în România: Sunt convulsiile de dinaintea unui nou război mondial

3 Ce se întâmplă? / Miliardarul american Peter Thiel a lansat duminică o serie de conferințe cu ușile închise la Roma despre Antihrist

4 Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii

5 AUDIO Georgescu a recunoscut întâlnirea / Fugarul Sebastian Ghiță a spus într-o înregistrarea audio că „voievodul” l-a vizitat la Belgrad în 2021 pentru…