Bolivia va expulza întreg personalul diplomatic venezuelean (ministru)

Guvernul interimar al Boliviei va expulza diplomaţii venezueleni aflaţi la post în La Paz pentru că au "încălcat regulile diplomaţiei amestecându-se" în problemele interne ale acestei ţări andine, a anunţat vineri şefa diplomaţiei boliviene, Karen Longaric, citată de AFP.

"Vom da un termen pentru a părăsi ţara personalului diplomatic al Ambasadei Venezuelei care reprezintă guvernul lui Nicolas Maduro pentru că s-a amestecat în afacerile interne ale statului", a spus ea.

Guvernul preşedintei interimare Jeanine Anez l-a recunoscut joi pe opozantul Juan Guaido drept preşedintele interimar al Venezuelei, la fel ca şi alte 50 de ţări. AGERPRES


populare
astăzi

1 Acesta este PSD, oameni buni! / În premieră, un membru al conducerii unei companii de stat își pierde accesul la documente secrete și trebuie dat afară

2 Foarte interesante amănunte... / A început și la noi?

3 Cine se afla la bordul unui avion Iliușin Il-76 al guvernului Rusiei care a zburat din Iran la Moscova zilele trecute?

4 Acuzațiile lansate de fugarul Cristian Rizea împotriva unor cadre SRI au fost infirmate. Adevărul din spatele „generalului Pufi”

5 Ce se întâmplă? / Şefa serviciilor secrete americane îl contrazice pe Trump și spune că Iranul nu a încercat să reia programul nuclear după bombardament…