BOMBĂ! Mitropolitul Ardealului, AUDIAT la DNA!

Laurențiu Streza, mitropolitul Ardealului, a fost citat ca martor, și este audiat astăzi, la DNA, în dosarul deținuților-scriitori.
 

Mitropolitul Ardealului a coordonat una dintre lucrările științifice scrise de George Becali în închisoare. Laurențiu Streza nu a făcut declarații la intrarea în sediul DNA.

Avocatul Daniel Ionașcu a spus că mitropolitul va da declarații presei „la momentul cuvenit”.

„Ar fi nefiresc ca o personalitate a bisericii și a culturii române să dea declarații în fața DNA, unde are o misiune, să dea o declarație”, a spus avocatul. 

Procurorii DNA fac cercetări pentru favorizarea făptuitorului, ancheta vizând profesori universitari care au coordonat sau validat lucrările ştiinţifice ale deţinuţilor pentru care aceștia au primit reducerea pedepselor, reprezentanţii editurilor care le-au publicat şi funcţionari ai ANP care au propus eliberarea.





populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic