BOMBĂ în Guvern! UE îl suspecteză pe Daea că a umflat producțiile agricole în ultimii doi ani! Era singurul ministru care-i raporta DOAR lui Dragnea!

BOMBĂ în Guvern! UE îl suspecteză pe Daea că a umflat producțiile agricole în ultimii doi ani! Era singurul ministru care-i raporta DOAR lui Dragnea!

BOMBĂ în Guvern! UE îl suspecteză pe Daea că a umflat producțiile agricole în ultimii doi ani! Era singurul ministru care-i raporta DOAR lui Dragnea! O scrisoare oficială a Comisiei Europene solicită Ministerului Agriculturii să își revizuiască statisticile din ultimii ani legate de producțiile agricole la nivel național, dezvăluie Vlad Macovei pe  Agrointel.ro .

Documentul cu pricina este ținut la secret în minister iar ministrul Petre Daea este decis să îl ignore și să îl îngroape pentru că altfel ar fi pusă la îndoială una din principalele motive de laudă din mandatul său: producțiile agricole record.

Existența scrisorii mi-a fost confirmată de surse europene din cadrul DG Agri care au adăugat că oficialii de la Bruxelles sunt extrem de revoltați de ceva vreme de practicile ministrului Daea dar au așteptat încheierea Președinției României la UE pentru a putea începe războiul cu raportările mincinoase. 

Ministrul a spus că în 2017 agricultura a înregistrat 9 recorduri istorice, iar în 2018 6 recorduri: „Nu ne mai dăm jos de pe podiumul UE. Fermierii s-au dotat, au dotarea tehnologică necesară, respectă tehnologiile UE, iar statul este aproape cu subvenţiile”, a declarat Petre Daea la TVR 1, potrivit Mediafax.

Context: Daea a fost un pion politic extrem de important folosit de fostul președinte PSD Liviu Dragnea. Loialitatea lui Daea față de Dragnea era absolută iar producțiile-record de pe hârtie au ajutat Guvernul să raporteze creșteri economice peste așteptări adică posibilitatea de a face cheltuieli bugetare mari. În schimb, fermierii au reproșat permanent că aceste declarații triumfaliste le trag veniturile în jos, iar traderii au motive să o ofere prețuri mai mici pentru recoltă, în condițiile unei supraproducții, din păcate doar pe hârtie.

Liviu Dragnea le-a interzis tuturor membrilor PSD, inclusiv premierilor, de a face declarații sau a se băga în chestiuni publice legate de agricultură și fermieri, acest privilegiu revenindu-i exclusiv lui Petre Daea. E normal ca ministrul Agriculturii să facă asta, e anormal ca nimeni altcineva să nu poată sa zică nimic altceva. Petre Daea nu raporta premierului, indiferent de numele acestuia, ci direct președintelui său, Liviu Dragnea, mai dezvăluie Macovei pe  Agrointel.ro .


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

4 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”

5 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual