Boris Johnson este noul șef al diplomației britanice

Fostul primar al Londrei, Boris Johnson, a fost numit ministru de externe în noul guvern britanic condus de Theresa May, anunță agențiile internaționale de presă.

Excentricul edil al capitalei britanice a fost unul dintre liderii taberei care a susținut ieșirea Marii Britanii din blocul comunitar la referendumul din 23 iunie.

Totuși, el va avea un rol limitat în negocierile privind viitoarele relații ale Marii Britanii cu blocul comunitar, întrucât Theresa May a anunțat că va crea un nou minister dedicat problematicii Brexit.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”