Botoşani: 251 de cadre medicale, infectate cu noul coronavirus

Peste 250 de cadre medicale din judeţul Botoşani au fost infectate cu virusul SARS-CoV-2, se arată într-o informare de presă transmisă, marţi, de Centrul Judeţean de Comunicare coordonat de Instituţia Prefectului.

Potrivit documentului citat, din totalul celor 251 de angajaţi din sectorul medical diagnosticaţi cu noul coronavirus 30 sunt medici, iar 124 sunt asistenţi medicali. Alţi 67 lucrează ca infirmieri, iar 30 ca personal auxiliar.

Personalul medical care a contactat COVID-19 lucrează în Spitalul Judeţean de Urgenţă "Mavromati", Spitalul Municipal Dorohoi, Spitalul de Recuperare "Sfântul Gheorghe" Botoşani, Serviciul Judeţean de Ambulanţă, dar şi un centru privat de dializă.

Până în prezent, 159 de persoane din totalul celor îmbolnăvite au fost declarate vindecate. Două cadre medicale, un medic şi o asistentă medicală, au decedat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului