Botoșani: Aproximativ 200 de case, fără energie electrică, din cauza vântului

Aproximativ 200 de familii din comuna Ripiceni, județul Botoșani, au rămas, duminică, fără energie electrică, din cauza vântului puternic, a anunțat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU), Dorina Lupu.

Potrivit acesteia, tot din cauza vântului puternic, mai mulți arbori au căzut, blocând căi de acces din localitățile Botoșani, Baisa și Frumușica, fiind necesară intervenția pompierilor.

Totodată, având în vedere Codul galben de inundații valabil pentru județul Botoșani, specialiștii ISU au decis monitorizarea râurilor Miletin, Buhai și Bașeu.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

4 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

5 Lovitura decisivă împotriva „flotei din umbră” a lui Putin. Uniunea Europeană pregătește interzicerea totală a serviciilor maritime pentru Rusia