Botoşani: O asistentă medicală de la Spitalul Judeţean a decedat ca urmare a infectării cu COVID-19

O asistentă medicală de la Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati" Botoşani a decedat după ce a fost diagnosticată cu virusul COVID-19, a confirmat, duminică, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică, medicul Monica Adăscăliţei.

Potrivit sursei citate, asistenta avea 46 de ani, iar decesul a survenit în timpul spitalizării sale la o clinică din Iaşi.

Cadrul medical a fost internat pe 23 mai, iar confirmarea infectării cu noul coronavirus a avut loc în aceeaşi zi. Oficialul DSP susţine că asistenta nu avea comorbidităţi.

Acesta este cel de-al treilea cadru medical din Botoşani decedat ca urmare a infectării cu noul coronavirus. Până acum, au mai murit un medic de 64 de ani şi o asistentă medicală de 56 de ani, ambii angajaţi la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Mavromati". AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania