Botoşani: Profesoară cercetată pentru purtare abuzivă, după ce ar fi agresat o elevă

O profesoară de la Liceul Dimitrie Cantemir Darabani este anchetată de poliţişti pentru purtare abuzivă, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Botoşani, Delia Nenişcu.

Ancheta în acest caz a început după ce tatăl unei eleve a depus plângere împotriva profesoarei, pe care a acuzat-o că ar fi agresat-o fizic şi verbal pe fiica sa, elevă în clasa a XI-a, pe motiv că aceasta ar fi fost găsită într-un bar în timpul orelor.

"În cauză a fost deschis dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de purtare abuzivă. Urmează să stabilim cu exactitate împrejurările comiterii faptei, iar, în funcţie de rezultate, vor fi dispuse măsuri legale", a informat Nenişcu.

La rândul său, inspectorul general al Inspectoratului Şcolar Judeţean, Ada Macovei, a conformat existenţa unei anchete în acest caz.

"Ancheta este în desfăşurare", a precizat Macovei. AGERPRES/ (AS- autor: Cristian Lupaşcu, editor: Antonia Niţă, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Barack Obama a declarat că extratereștrii sunt reali și a dat informații despre Zona 51

2 Decizie în Coaliție / Tăieri de 10% la stat. Cine sunt bugetarii care scapă de măsuri

3 Șeful Statisticii îi dă peste bot lui Ciolacu!

4 Țara în care am ajuns să trăim... / Curtea Supremă anulează sechestrul pus pe bunurile magnatului Viorel Micula în procesul în care statul român încearc…

5 A murit „regele motorinei”, partenerul „de afaceri” al fostului șef al ANAF Sorin Blejnar. Era dat în urmărire internaţională din 2015