Botoșani: Zeci de hectare de pășune, inundate în urma ploilor torențiale

Aproximativ 50 de hectare de pășune din comuna botoșăneană Hilișeu Horia au fost inundate, duminică, în urma precipitațiilor puternice și ieșirii din matcă a pârâului Buhai, a anunțat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU), Dorina Lupu.

Potrivit acesteia, a fost inundat și drumul de acces către cătunul Balaban.

Oficiali ai ISU susțin că pericolul a trecut, iar cotele apelor sunt în scădere.

La fața locului s-au deplasat și președintele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Botoșani, prefectul Dan Nechifor, precum și inspectorul șef al ISU, colonelul Cristian Amarandei.

De asemenea, două comune au rămas fără curent electric — Leorda, unde au fost afectați 540 de consumatori, și Ripiceni — 200 de consumatori.

Ca urmare a precipitațiilor sub formă de zăpadă căzute în cursul zilei, 18 utilaje ale Secției Drumuri Naționale și Direcției Județene de Drumuri și Poduri se aflau, duminică seară, în misiuni de patrulare pe teren.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

4 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”

5 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate