Brazilia: Fostul președinte Lula da Silva, condamnat în primă instanță la 9 ani și jumătate de închisoare pentru corupție

Fostul președinte brazilian Luiz Inácio Lula da Silva a fost condamnat la nouă ani și șase luni de închisoare pentru corupție și spălare de bani, a anunțat miercuri o instanță din Curitiba (sud), transmite AFP.

Ex-președinte de stânga, Lula, 71 de ani, care a condus Brazilia între 2003 și 2010, "va putea face apel în libertate", conform sentinței obținute de AFP.

AGERPRES/ (AS — autor: Vicențiu Purcărea, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Fotografia unei femei cu fața ascunsă sub vălul islamic, într-un autobuz, virală pe internet. Controversele stârnite de imagine

3 Foarte interesante amănunte...

4 Vladimir Putin pierde controlul asupra Rusiei, susține un fost înalt funcționar rus

5 Verificări ale Poliției în cazul lui Dragoș Ovidiu Argeșanu, cel mai influent „maestru spiritual” din România