BREAKING Premierul Orban anunță că guvernul și-ar putea asuma răspunderea în Parlament pentru modificarea OUG 114. Opoziția poate depune moțiune de cenzură

BREAKING Premierul Orban anunță că guvernul și-ar putea asuma răspunderea în Parlament pentru modificarea OUG 114. Opoziția poate depune moțiune de cenzură

”Dacă nu va exista o majoritate în Parlament sau timpul necesar pentru adoptarea de Camera Deputaților a proiectului de lege pentru modificarea OUG 114/2018, o soluție este asumarea răspunderii guvernului în Parlament în această sesiune parlamentară”, a declarat miercuri premierul Ludovic Orban.

”Obiectivul nostru e să adoptăm modificările până la finalul anului”, a mai spus Orban.

Proiectul de lege care include modificările radicale ale OUG 114 este în dezbaterea Camerei Deputaților.

Declarațiile lui Ludovic Orban (min. 9):

Asumarea răspunderii este momentul în care Opoziția poate depune o moțiune de cenzură în trei zile. Dacă Opoziția nu depune moțiunea, proiectul de lege este adoptat fără vot, votul dându-se doar pe eventuala moțiune.

OUG 114/2018, numită de PSD ”ordonanța lăcomiei”, a avut un impact major asupra sectoarelor bancar, energetic și telecom.


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

5 BREAKING „L-am chemat să ocupe o poziție la București”