BREAKING Primul medic din România suspect de infecție cu coronavirus

BREAKING Primul medic din România suspect de infecție cu coronavirus

O suspiciune de infecție cu coronavirus a apărut marți la Institutul de Pneumoftiziologie Marius Nasta din București, cel mai mare spital de boli pulmonare din România, iar testul este în acest moment în lucru, a anunțat managerul spitalului, medicul Beatrice Mahler, fără a face alte precizări. Surse din spital au declarat, pentru HotNews.ro , că este vorba despre un medic rezident care a găzduit, acasă, un cetățean italian.

Medicul rezident a fost de gardă ultima dată sâmbătă. El a cazat acasă un cetățean italian care a fost și este asimptomatic.

Medicul rezident a avut însă simptome în ultimele 4 zile, el dezvoltând febră mare - unul dintre simptomele infecției cu coronavirus.

Medicul rezident este izolat în acest moment la Institutul Marius Nasta și sunt așteptate rezultatele testului.


populare
astăzi

1 Citiți și voi la ce nivel se discută acum între SUA și China...

2 Putin pierde cel mai bizar război din ultimii 150 de ani. Focul s-a întors în Rusia

3 Așa o fi? / Noi pe cine credem?

4 AUDIO Reacția lui Donald Trump, în Air Force One, când a fost întrebat de reducerea forțelor americane din România

5 Afirmația bizară făcută de Trump despre „oamenii frumoși”, în timpul unui discurs incoerent, la baza navală Yokosuka din Japonia