Brexit: Majoritatea britanicilor susţin că orice acord trebuie să facă obiectul unui referendum

Puţin mai mult de jumătate dintre britanici susţin că orice acord cu privire la Brexit trebuie să fie supus referendumului, relevă un sondaj de opinie publicat miercuri, cu numai două luni înainte ca Regatul Unit să părăsească Uniunea Europeană, informează Reuters.

Sondajul, realizat de Kantar, arată că 52% dintre britanici sprijină organizarea unui referendum cu privire la un acord, în timp ce 29% se opun. O proporţie de 19% dintre britanici au dat răspunsul ''nu ştiu''.

În privinţa preferinţelor electorale, Partidul Conservator - aflat la guvernare la Londra - ar fi votat de 42% dintre britanici, iar Partidul Laburist de 28% din electorat.

Premierul conservator britanic Boris Johnson este hotărât ca Marea Britanie să iasă din Uniunea Europeană pe 31 octombrie, indiferent dacă va reuşi sau nu să renegocieze acordul încheiat între fostul premier Theresa May şi Bruxelles. AGERPRES


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți

5 Citiți și voi ce-a ajuns Cioloș...