Brexit: Poliţia britanică se pregăteşte pentru tulburări în Irlanda de Nord (Guardian)

Brexit: Poliţia britanică se pregăteşte pentru tulburări în Irlanda de Nord (Guardian)

Circa 1000 de poliţişti din Scoţia şi Anglia vor începe luna aceasta instrucţia în vederea desfăşurării în Irlanda de Nord, în cazul unor manifestări violente care ar putea avea loc în lipsa unui acord pentru Brexit, scrie joi ziarul Guardian, preluat de Reuters.

Potrivit publicaţiei, şefii poliţiei nord-irlandeze au solicitat întăriri pentru a face faţă problemelor create de instituirea unui regim dur al frontierei dintre Irlanda de Nord şi Republica Irlanda, după retragerea Regatului Unit din Uniunea Europeană, în cazul în care nu se va ajunge la un acord între Londra şi Bruxelles înainte de 29 martie.

Articolul din Guardian, disponibil online la adresa http://bit.ly/2C0U573, menţionează că poliţiştii din alte părţi ale Regatului Unit au nevoie de pregătire specială, deoarece în Irlanda de Nord forţele de ordine folosesc echipamente şi tactici de intervenţie diferite. AGERPRES


populare
astăzi

1 „O acțiune deliberată. Ne pregătim pentru cele mai rele scenarii”

2 Marele frate chinez. Cum trece lumea sub controlul Chinei

3 Traian Băsescu, avertisment sumbru pentru români: „Pe 28 Septembrie, seara, Putin şi ai lui pot fi la graniţa României”

4 Luptă pe muchie de cuțit în PSD. „Cel mai prost moment al partidului”

5 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?