Bulgaria: Un bărbat a fost arestat după ce a încercat să intre înarmat în clădirea preşedinţiei

Bulgaria: Un bărbat a fost arestat după ce a încercat să intre înarmat în clădirea preşedinţiei

Un bărbat a fost arestat noaptea trecută de autorităţile bulgare după ce a încercat să intre înarmat în clădirea preşedinţiei din centrul Sofiei, a anunţat marţi Ministerul bulgar de Interne, transmite BTA.

Bărbatul în vârstă de 72 de ani, care le-a declarat agenţilor de pază că vrea să se întâlnească cu preşedintele Rumen Radev, avea asupra sa un pistol legal şi două cartuşe.

În momentul incidentului, preşedintele se afla în Polonia, pentru a lua parte la conferinţa consacrată schimbărilor climatice desfăşurată la Katowice.

Potrivit postului bTV, s-a stabilit ulterior că cel arestat este proprietarul mai multor firme de construcţii, securitate şi comerţ cu carburanţi şi a suferit în trecut o condamnare pentru omor în condiţii de autoapărare.AGERPRES


populare
astăzi

1 OFICIAL CCR a declarat neconstituțională reforma pensiilor magistraților pe motiv de formă, la sesizarea Liei Savonea

2 Cloacă de corupție la NATO! / Arestări și percheziții în Statele Unite, Belgia și Olanda

3 Scene cumplite în Ucraina / un bărbat filmat cum fuge cu o femeie rănită în brațe. Rușii împușcă civili pe străzile din Pokrovsk

4 Ce porcărie / Citiți asta! Pare că CCR și PSD au fost mână-n mână! Dacă nu, cei de la CCR tot un act de jigodism moral au făcut!

5 Tudor Chirilă, revoltat de decizia CCR și mesaj tranșant pentru magistrați: „E atât de greu de acceptat că trebuie să munciți ca toți ceilalți”