Ca-n filme!/Jaf de 9 milioane de euro dintr-o camionetă blindată. În final, bandiții au dat foc mașinilor cu care fugiseră

O camionetă blindată care transporta nouă milioane de euro a fost atacată vineri în oraşul francez Lyon de un grup de bărbaţi înarmaţi, potrivit ziarului regional Le Progres, citat de agenţia EFE, scrie Agerpres. Hoții au fugit cu banii, după care au dat foc mașinilor cu care au părăsit locul faptei.

Jaful armat a avut loc cu puţin timp înainte de ora locală 09.00 (10.00, ora României) în apropierea gării centrale a oraşului, atunci când camioneta ieşea din incinta unei sucursale a Băncii Franţei.

Atacatorii, în număr de cinci şi puternic înarmaţi, au blocat vehiculul şi au ameninţat cu armele cele trei persoane aflate în cabină.

Ei au reuşit astfel să sustragă încărcătura de bani, apoi au incendiat vehiculul şi au fugit cu două autoturisme. Niciunul dintre angajații care păzeau încărcătura nu a fost rănit.

După câteva ore, poliţia a găsit mașinile cu care au fugit hoții calcinate, într-o zonă din afara oraşului. Investigaţia este în desfăşurare.


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi?

3 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”