Călătorie în lumea de dincolo: A fost construit primul simulator al morţii

Localnicii şi turiştii care se întreabă cum este să mori şi să reînvii pot încerca un simulator al morţii, o experienţă de două ore, într-un parc de distracţii din Shanghai, China, care oferă oamenilor o idee asupra a ceea ce înseamnă să fii incinerat, informează Reuters.

Călătorie în lumea de dincolo: A fost construit primul simulator al morţii

Participanţilor le sunt oferite întrebări dintr-un scenariu de viaţă şi moarte şi în funcţie de răspunsurile lor, aceştia trebuie să selecteze cine va muri. Cel ales este transportat pe o placă într-un cuptor de crematoriu iar apoi readus la viaţă prin deschizătura unui pântec din latex.

"În momentul în care totul este complet negru, sentimentul a fost extrem de realist", a declarat Ji Ruoxing, în vârstă de 33 de ani, despre experienţa care costă 444 de yuani (68 de dolari).

Fondatorul proiectului Ding Rui a declarat că a lucrat la experienţa numită Xinglai, sau "Trezirea" în română, cu partenerul său de afaceri, timp de patru ani.


populare
astăzi

1 Panouri publicitare misterioase, în București. „Nu au absolut niciun site, niciun nume, nici un logo pe afișe"

2 Decese și dispariții misterioase în rândul savanților legați de programe clasificate ale SUA. Al nouălea om de știință mort în circumstanțe neclare

3 „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor” / Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor

4 Încărcătură secretă a unui petrolier rusesc din flota fantomă: nava „Universal” ar fi transportat echipamente și provizii pentru armata lui Putin

5 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...