Camera Deputaților anunță că va deschide luni centrul de primire pentru noii aleși

Camera Deputaților a anunțat, sâmbătă, printr-un comunicat transmis AGERPRES, că va deschide luni, de la ora 10,00, Centrul de primire pentru deputații nou aleși în legislatura 2016 - 2020.

Potrivit comunicatului Camerei Deputaților, centru de primire va funcționa în fiecare zi, până la finalizarea procedurilor legale.

"În această perioadă, deputații vor îndeplini toate formalitățile necesare preluării mandatului de parlamentar: completarea și depunerea fișei deputatului, a declarației pe propria răspundere privind calitatea de lucrător sau colaborator al Securității, dacă este cazul, precum și un Curriculum Vitae. Totodată, conform Legii 176/2010, deputații pot depune declarațiile de avere și interese, termenul fiind însă de 30 de zile din momentul validării", se arată în comunicat.

De asemenea, precizează sursa citată, deputații nou aleși "vor completa o fișă pentru evidența unitară a deputaților în viitoarea legislatură și vor primi informațiile necesare despre structurile instituției și atribuțiile specifice ale fiecăreia, pentru a putea beneficia de suportul necesar îndeplinirii mandatului de parlamentar".

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor