Camera Deputaților: PNL și USR au depus o moțiune simplă pe tema justiției

PNL și USR au depus, marți, la Camera Deputaților, o moțiune simplă pe justiție, a anunțat, în plen, liderul grupului liberal, Raluca Turcan.

 Moțiunea este intitulată "PSD stăpânul justiției?! Chiar așa...".

"Prin această moțiune atragem atenția la întoarcerea la vechile metehne pesediste de pe vremea lui Adrian Năstase — Rodica Stănoiu, ceea ce dăunează intereselor României și interesului oamenilor. Vă solicităm să renunțați la politizarea justiției. Nu vă mai ocupați doar de interesele infractorilor, a celor cu probleme, iar dacă nu sunteți capabili să faceți lucrul acesta, cel puțin ministrul Justiției să plece", a afirmat Turcan.

Biroul permanent urmează să ia o decizie în privința dezbaterii moțiunii.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului