Campania de vaccinare anti-COVID/38.695 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore

Campania de vaccinare anti-COVID/38.695 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore

Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID (CNCAV) informează că în ultimele 24 de ore au fost administrate 38.695 de doze de vaccin, dintre care 30.006 - Pfizer şi 8.679 - AstraZeneca şi 10 - Moderna, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor.

CNCAV arată că 38.069 de persoane au fost vaccinate cu prima doză, iar doza a doua de ser au primit-o 629 de persoane.

Până în prezent, de la debutul campaniei de vaccinare, pe 27 decembrie 2020, au fost administrate 1.641.874 de doze unui număr de 1.022.066 persoane, dintre care 402.267 cu o doză, iar 619.809 - şi cu doza a doua.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 131 de reacţii adverse (28 - Pfizer, 3 - Moderna şi 100 - AstraZeneca) dintre care 5 de tip local şi 126 de tip general. De la începutul imunizării, s-au înregistrat 5.718 de reacţii adverse la vaccinurile Pfizer, Moderna şi AstraZeneca. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 VIDEO Ascultați și citiți ce spune această procuroare despre dosarele lui Vanghelie!

3 VIDEO Cine sunt cei 11 magistrați care s-au dus să vorbească deschis, în fața camerelor de vederi, despre justiție cu președintele

4 De citit... / Frații „suedezi” Micula atacă România prin intermediul unui mare site conservator și pro-trumpist

5 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?