Canotaj: România a cucerit aurul la dublu vâsle feminin categorie uşoară, la Mondialele de la Plovdiv

Echipajul alcătuit din româncele Ionela-Livia Cozmiuc şi Gianina-Elena Beleagă a cucerit medaliile de aur în proba de dublu vâsle categorie uşoară, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj academic de la Plovdiv (Bulgaria).

Cozmiuc (fostă Lehaci) şi Beleagă, care erau campioanele mondiale en titre, au fost cronometrate cu timpul de 06 min 50 sec 710/1000, devansând echipajele SUA (Emily Schmieg, Mary Jones), 06 min 52 sec 300/1000, şi Olandei (Marieke Keijser, Ilse Paulis), 06 min 52 sec 560/1000.

România mai cucerise sâmbătă o medalie, argint, la dublu rame masculin, prin Marius-Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă .

Ţara noastră va mai fi reprezentată sâmbătă în finala de patru rame masculin (ora 12,46), iar duminică vom avea echipaje în trei finale, la dublu vâsle masculin (12,33), opt plus unu feminin (12,47) şi opt plus unu masculin (13,15). AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

Sursa foto: Federatia Romana De Canotaj/ Facebook


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”