Capitala a depăşit pragul de 8 cazuri de COVID-19 la mia de locuitori

România bate record după record în ceea ce priveşte pandemia, numărul cazurilor noi continuă să crească şi a ajuns, astăzi, la 19.649, mai mult decât în orice moment al epidemiei de COVID. Se menţine relativ constant însă numărul deceselor asociate, 49 în 24 de ore. Pentru moment nu se cunoaşte rata de pozitivare a testelor şi nici câţi oameni sunt internaţi în spitale – detalii care vor veni după această oră. Gradul de ocupare a paturilor destinate pacienţilor infectaţi cu coronavirus era ieri, la nivel naţional, de 22% şi niciun judeţ nu avea 75% din locurile în spitale ocupate, ceea ce înseamnă că săptămâna viitoare toţi preşcolarii şi elevii din ţară pot face ore cu prezenţă fizică. Între timp, continuă să crească ratele de incidenţă, Capitala a depăşit astăzi pragul de 8 cazuri de COVID la mia de locuitori, după ce ieri abia trecuse de 7. Mai mult de jumătate din ţară este în scenariul roşu, cu incidenţe de peste 3.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor