Cât TUPEU! Dăncilă, atac la Iohannis: Președintele vrea să sacrifice România

Premierul Viorica Dăncilă a lansat luni un șir de critici la adresa președintelui Klaus Iohannis, pe care l-a acuzat că blochează printr-un ”abuz constituțional” să numească miniștri interimari la cele trei ministere vacantate după ieșirea ALDE de la guvernare, scrie G4Media .

 
Cele mai importante declarații ale lui Dăncilă în debutul ședinței de guvern:

  • Ca premier voi face tot ce-mi stă în putință ca să asigur buna funcționare a guvernului
  • Am situația sub control și niciun român nu trebuie să-și facă griji
  • Toate pensiile vor fi plătite până pe 15 septembrie, chiar dacă președintele vrea să sacrifice România
  • Situația creată de președintele Iohannis ignoră reguli și decizii CCR și poate produce consecințe grave pentru cetățeni și relațiile cu partenerii externi
  • Refuzul este un abuz constituțional și de putere pe care Klaus Iohannis își permite să-l facă la adăpostul imunității totale pe care o are
  • CCR a stabilit deja în 2018 că președintele nu are nici un drept să refuze aleatoriu numirile miniștrilor interimari
  • Nu ne temem și luăm în calcul restructurarea guvernului în Parlament. Am identificat măsurile pentru a depăși această situație de blocaj


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia