Catastrofă românească la Australian Open, evitată: Begu, victorie sufocantă la Melbourne

România părea că se îndreaptă spre un Australian Open 2023 catastrofal, fără Simona Halep (31 de ani, 12 WTA), care e suspendată pentru dopaj, și cu niște jucătoare aflate pe tablou, care au adunat înfrângeri pe bandă. Primele trei partide disputate de românce au fost pierdute toate! Iar astăzi, Irina Begu (32 de ani, 30 WTA) părea că se îndreaptă și ea spre o înfrângere.

Irina Begu a reușit să întoarcă scorul într-o partidă pe muchie de cuțit. FOTO: Arhiva Adevărul

În duelul cu americanca Elizabeth Mandlik (21 de ani, 129 WTA), Irina a ținut pasul cu adversara ei până la scorul de 3-3, în primul set. Apoi, Mandlik a luat trei game-uri la rând, pentru a se impune cu 6-3, în 41 de minute.

Actul secund a fost cu adevărat sufocant! Mandlink s-a dus la 5-3, scor la care a servit pentru a închide meciul! Din fericire, emoțiile unui succes neașteptat au copleșit-o pe sportiva din SUA. Care și-a pierdut serviciul la zero! Irina, scăpată de o eliminare rușinoasă, a trimis apoi setul în tiebreak, unde s-a impus lejer: 7-1.

În decisiv, cu Mandlik căzută mental, după șansa ratată în setul doi, Begu a făcut ce a vrut. Și s-a impus, după 2 ore și 39 de minute: 3-6, 7-6, 6-2. În turul II, Irina o va întâlni pe nemțoaica Laura Siegemund (158 WTA).

Tot astăzi, la Melbourne, va intra pe teren și ultima româncă aflată pe tabloul principal, în turul I. Patricia Țig (777 WTA) o va întâlni, după ora 11.40, pe chinezoaica Shuai Zhang (22 WTA).