Cazul Khashoggi: UE şi SUA nu sunt satisfăcute de explicaţiile Arabiei Saudite

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat sâmbătă că nu este satisfăcut de explicaţiile Arabiei Saudite privind circumstanţele morţii ziaristului Jamal Khasoggi, informează Reuters. Trump, aflat în statul american Nevada, a adăugat într-un dialog cu presa că este posibil ca prinţul moştenitor al tronului de la Riyad, Mohammed bin Salman, să nu fi fost la curent cu decesul.

Şefa politicii externe a Uniunii Europene, Federica Mogherini, a apreciat că informaţiile care apar despre moartea lui Khashoggi sunt "profund tulburătoare, inclusiv încălcarea şocantă a Convenţiei de la Viena din 1963, privind relaţiile consulare". Comunicatul ei, citat de Reuters, a fost urmat unei declaraţii similare a ministrului francez de externe, Jean-Yves Le Drian. Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a solicitat la rândul său mai multe detalii privind cazul.

"Uniunea Europeană, ca şi partenerii săi, insistă asupra necesităţii continuării unei anchete riguroase, credibile şi transparente, care să elucideze corespunzător circumstanţele uciderii şi să asigure răspunderea completă a celor vinovaţi", a declarat Mogherini.

Ziaristul saudit Jamal Khashoggi, stabilit în Statele Unite, a murit pe 2 octombrie în consulatul Arabiei Saudite din Istanbul. Autorităţile saudite au recunoscut acest fapt abia sâmbătă, iar versiunea lor oficială este că în consulat a avut loc o altercaţie între Khashoggi şi persoane a căror identitate nu a fost încă precizată de procurori. Nu se ştie ce s-a întâmplat cu cadavrul jurnalistului. AGERPRES


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...