CCR: O sintagmă din legea privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, neconstituţională

Curtea Constituţională a decis joi că o sintagmă din Legea - cadru nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice este neconstituţională.

Potrivit unui comunicat al CCR, în şedinţa de joi, în cadrul controlului legilor posterior promulgării, cu unanimitate de voturi, Curtea Constituţională a admis excepţia de neconstituţionalitate şi a constatat că sintagma "alte instituţii de spectacole sau concerte" cuprinsă la pct. I din Capitolul I din Anexa nr. III la Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice este neconstituţională.

Decizia este definitivă şi general obligatorie. Argumentele reţinute în motivarea soluţiei pronunţate de Curtea Constituţională vor fi prezentate în cuprinsul deciziei, care se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Remus Truică și Diana Cîtu s-au căsătorit la Monaco, în fosta vilă a lui Karl Lagerfeld

3 DOCUMENTE Filiera vaccinurilor anti-COVID

4 Lovitură de teatru în cazul Pașca! / „Probele administrate nu relevă situația unor persoane abandonate în condiții incompatibile cu existența umană”

5 VIDEO Ucraina a incendiat cu drone rafinăria care produce 11% din benzina Rusiei!