Cea mai bizară peşteră din lume. Gheaţa nu se topeşte nici la 17 grade celsius - GALERIE FOTO

Peştera Luyashan Mountain Ningwu, China, este permanent îngheţată, chiar şi pe timpul verii când temperaturile pot ajunge la 17 grade celsius, scrie Daily Mail.

Cea mai bizară peşteră din lume. Gheaţa nu se topeşte nici la 17 grade celsius - GALERIE FOTO

Ningwu este cea mai mare peşteră de gheaţă din China şi se crede că datează de acum 3 milioane de ani. Peştera are 84 de metri adâncime şi se întime pe 5 niveluri.

De ce rămâne îngheţată tot timpul anului? Potrivit cercetătorilor chinez acest lucru se datorează formei peşterii şi structurii acesteia în combinaţie cu fluxul de aer li modul în care căldura circulă în interior.

GALERIE FOTO

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania