Cehia expulzează doi diplomaţi ruşi, Moscova anunţă retorsiuni

Cehia a anunţat vineri expulzarea a doi diplomaţi ruşi, după ce un angajat al ambasadei ruse de la Praga a răspândit zvonuri despre planuri de otrăvire a trei politicieni cehi, informează dpa şi AFP.

Anunţul a fost făcut de premierul ceh Andrej Babis după ce neînţelegeri interne în cadrul misiunii diplomatice ruse au dus la afirmaţii nefondate privind ameninţarea reprezentată de Rusia la adresa unor oficiali municipali. El a explicat că ambasada Rusiei la Praga a trimis către BIS, serviciul de informaţii al Cehiei, 'informaţii inventate intenţionat', iar ca urmare guvernul pe care îl conduce 'a adoptat măsuri corespunzătoare şi a declarat persona non grata doi membri ai personalului ambasadei' Rusiei.

Parlamentarul rus Vladimir Geabarov a reacţionat declarând că Rusia va lua măsuri similare, transmite agenţia RIA, preluată de Reuters. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

3 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

4 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko

5 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?