Cehia impune restricţii mai severe după intensificarea epidemiei de coronavirus

Cehia a impus reguli mai stricte pentru limitarea epidemiei de coronavirus, după ce numărul de cazuri noi a început să crească, transmite dpa.

Miercuri seara, ministerul sănătăţii de la Praga a anunţat că restaurantele, cafenelele, barurile şi cluburile nu vor putea permite intrarea decât în limita locurilor pe scaune. La evenimentele în interior cu mai mult de zece participanţi, fiecare din aceştia trebuie să aibă un loc desemnat. Măsurile ar trebui să creeze 'o anumită distanţă', a arătat instituţia.

Există unele excepţii doar pentru expoziţii şi târgurile de specialitate.

Marţi, în Cehia s-a înregistrat un record al numărului zilnic de cazuri noi - 1675. Miercuri, bilanţul respectiv a fost depăşit, raportându-se 2139 de infectări, conform datelor preluate joi de Reuters. Numărul deceselor legate de COVID-19 de la începutul epidemiei a ajuns la 481.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia