Cel puţin 60 de morţi în deraierea unui tren de marfă în RD Congo

Cel puţin 60 de persoane au murit în Republica Democrată Congo după ce un tren de marfă a deraiat, a anunţat sâmbătă un administrator local, relatează dpa.

Accidentul a avut loc vineri, când trenul, care se deplasa între satele Kitenta şi Buyofwe din provincia Lualaba, a deraiat în timp ce urca o pantă şi s-a prăbuşit într-o râpă.

"Şapte din cele zece vagoane s-au prăbuşit în râpă", a declarat Clémentine Lutanda, administratorul local, pentru dpa, precizând că există încă trupuri prinse sub dărâmături.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 Așa o fi?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”